Keçiboynuzu (Pekmezi, Özü, Unu) Faydaları, Nasıl Kullanılır?

Keçiboynuzu, hemen her aktarda karşımıza çıkan, tatlıların bile içine dahil olabilen efsane bir lezzet. Kendisi baklagiller ailesinin bir üyesi olmasıyla şaşırtıyor, tarihinin 4 bin yıl öncesine dayandığı söyleniyor. Akdeniz ikliminin hakim olduğu yerlerde kolayca yetişen keçiboynuzunun faydalarıysa insanı kendine hayrane diyor.

Ne işe yarıyor: Keçiboynuzunun faydaları

Keçiboynuzunun içinde bol bol mineral ve vitamin bulunuyor. Doğal olarak vücuda neredeyse tepeden tırnağa fayda sağlıyor desek yanlış olmaz. O faydalar neler mi? Hemen anlatalım.

  • Solunum yolu enfeksiyonlarının çabucak iyileşmesine destek oluyor.
  • Kemiklerin güçlenmesinde önemli bir rol oynuyor. İleri yaşlarda görülen kemik erimelerinin de en az hasarla atlatılmasına destek oluyor.
  • Kolesterolü düşürmede de önemli etkileri olduğu biliniyor.
  • Bu özelliğiyle çeşitli kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltıyor.
  • Antioksidan özellikler gösterdiğinden hem cildi hem de organlarımızı temizliyor, daha ışıl ışıl ve sağlıklı bir bünyeye sahip olmamıza yardımcı oluyor.

Keçiboynuzunun kullanımı

Keçiboynuzu biraz sert bir bitki olsa da kuruyemişçilerde ve aktarlarda bulabileceğiniz halini tek başına yiyenler bulunuyor ancak bu, dişlere zarar verebileceğinden dileyenler keçiboynuzunu toz haline getirip ya da toz halinde satın alıp tatlı yapımında kullanabiliyor. Keçiboynuzu, çay olarak da tüketiliyor.

Keçiboynuzundan nasıl çay yapılır merak ediyorsanız 2 farklı demleme şeklini ayrıntılarıyla anlattığımız keçiboynuzu çayı tarifimize göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir