Okaliptus nedir?

 

Okaliptus, mersingiller familyasından, ana vatanı Avustralya olan özel bir bitki. Dünya üzerinde 700’den fazla çeşidi bulunan okaliptus bitkisi, doğru koşullar sağlandığında 100 metreyi aşabilen boyuyla dünyanın en uzun boylu ağaçları arasında da kendine yer buluyor. Sıtma ağacı ve çölkurutan gibi isimlerle de tanınıyor.

Bu özel bitkinin son yıllarda daha da popüler hale gelmesine sebep olan ise solunum yolları başta olmak üzere insan vücuduna birçok yararlı etkisi olması aslında. Peki o zaman geçelim okaliptusun faydalarına

Okaliptus ve okaliptus yağının faydaları nelerdir?

Okaliptus özellikle solunum yolları üzerinde olumlu etkileri olduğu görülen özel bir bitki demiştik. İşte bu bitkinin yaygın olarak bilinen faydaları şöyle:

 • Okaliptus üst solunum yolları başta olmak üzere sıkça yaşanan solunum yolu hastalıklarına çözüm oluyor. Özellikle balgam söktürücü etkisi sebebiyle tercih ediliyor.
 • Buhar banyosu yapılarak değerlendirildiğinde nefes açıcı, ferahlatıcı bir etki oluşturuyor.
 • Boğaz ağrılarını hafiflettiği de biliniyor.
 • Kan şekerini düşürücü bir etki gösterdiğinden kan şekeri yüksek olanların kan şekerini dengelemede yardımcı olarak görülüyor. Ancak bu, çok etkili bir özelliği olduğu için okaliptus çayını mutlaka doktora danışarak tüketmek gerekiyor.
 • Okaliptus, doğal bir ağrı kesici etkisi gösteriyor. Bu sebeple okaliptus medikal olarak da çokça destek alınan bitkiler arasında yer alıyor. Merhemlerin içinde dahi kullanılabiliyor.
 • Okaliptus yağı antibakteriyel etkiler gösteriyor. Bu sayede yaralı bölgelerin daha hızlı iyileşmesine olanak sağlıyor.
 • Ciltte oluşan yaralara iyi gelmekle kalmıyor, aynı zamanda mantar gibi yaygın olarak yaşanan cilt sorunlarına da çözüm oluyor.
 • Özellikle çay olarak tüketildiğinde vücutta sakinleştirici bir etki oluşturuyor. Bu sayede stres ve strese bağlı uykusuzluk sorunu yaşayanlara yardımcı oluyor.
 • Antibakteriyel ve antimikrobiyel etkileri sebebiyle gargara olarak kullanıldığında da ağız sağlığını destekleyici etkiler gösteriyor.

Okaliptus ve okaliptus yağı nasıl kullanılır?

Okaliptusun faydalarından yararlanmak isteyenlerin aklında oluşan okaliptus nasıl kullanılır sorusuna da yanıt vermeden olmaz. Okaliptusu çok farklı şekillerde kullanabilir, örneğin okaliptus yapraklarını doğrudan evinize bir süs bitkisi olarak alabilir, okaliptus yağını cildiniz üzerinde kullanabilir, okaliptus çayı demleyerek tüketebilir ya da gargarasını yapabilirsiniz.

Çayını hazırlamak istiyorsanız güvendiğiniz aktarlardan temin edeceğiniz kurutulmuş okaliptus yapraklarından 1 tatlı kaşığı kadar alıp 1 bardak kaynayan suyun içine koyabilir, 8-10 dakika kadar demlenmesini bekleyip süzdürdükten sonra tüketebilirsiniz. Ancak etkili bir çay olduğundan ilk kez tüketeceklerdenseniz öncesinde mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Okaliptus yağı kullanmak istiyorsanız yine güvendiğiniz aktarlardan ya da bitkisel ürün satışı yağan mağaza veya online alışveriş sitelerinden onu temin etmelisiniz. Ardından da ihtiyaç duyduğunuz duruma göre az miktarda zeytinyağı ile karıştırarak göğüs bölgenize, sırt ve/veya ensenize, boğazınıza hafifçe masaj yaparak sürebilirsiniz. Okaliptus yağını çok güçlü etkileri olduğu için asla tek başına cildinize uygulamamalı, mutlaka zeytinyağı ya da badem yağı gibi bir başka yağ ile karıştırarak uygulamalısınız, aklınızda bulunsun.

Dilerseniz okaliptus yağıyla buhar banyosu da yapabilirsiniz. Bunun için derince bir kapa su kaybatıp koyabilir, 5-10 damla okaliptus yağı damlatıp başınızı gözleriniz kapalı olacak şekilde sudan yükselen buhara yaklaştırabilirsiniz. Buharın dışarı çok yayılmaması için dilerseniz bu işlemi yaparken başınızın arkasından önüne doğru bir havlu da koyabilirsiniz.

Okaliptus yağını dilerseniz şampuanlarınıza ya da banyo suyunuza da ilave edebilirsiniz, aklınızda bulunsun.

Okaliptus zararları, yan etkileri nelerdir?

Okaliptus nedir, faydaları nelerdir, nasıl kullanılır anlattık ama olası yan etkilerinden, zararlarından da söz etmeden olmaz tabii ki. “Okaliptusun zararları nelerdir, kullanırsam bir yan etkisi olur mu?” diye düşünenler başta olmak üzere onu merak eden herkes aşağıdaki maddelere dikkat etmeli ve onu kullanmadan önce mutlaka doktoruna danışmalı. Okaliptus ile ilgili bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken noktalar şöyle:

 • Okaliptusu çay ya da yağ olarak kullanmaya başlayacaksanız öncesinde mutlaka kendi doktorunuza danışmalı ve onun önerileri doğrultusunda hareket etmelisiniz.
 • Bünyeniz alerjik reaksiyon göstermeye yatkınsa ayrıca temkinli olmalı, yine doktorunuzun onaylamadığı bir uygulamayı asla yapmamalısınız.
 • Gebelik ya da emzirme dönemlerindeyseniz okaliptusun her türlü halinden (çay ya da yağ fark etmez) uzak durmalı, kullanmamalısınız.
 • Aynı şekilde çocukların da bu bitkiyi kullanması önerilmez, unutmamalısınız.
 • Okaliptus yağını doğrudan ağız yoluyla tüketmeye çalışmamalısınız, zehirleyici etkiler oluşturabileceğini unutmamalısınız.
 • Okaliptus çayı tüketecekseniz günde 2 fincandan fazla tüketmemeli, ilk kez tüketecekseniz tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.
 • Okaliptusun fazla ve yanlış tüketilmesi durumunda bulantı, kusma, ishal gibi yan etkileri olabileceğini bilmelisiniz.
 • Ve tabii ki okaliptus yağının gözle temasından kaçınmalısınız. Siz siz olun, okaliptus da dahil olmak üzere herhangi bir bitkiyi tek başına bir tedavi edici olarak görmeyin. İlk kez kullanacağınız her ürün öncesi mutlaka doktorunuza danışın ve onun önerileri doğrultusunda hareket edin.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir